Rubriky
Pravidlové okénko

Změny v pravidlech 4. sezóny

Rozhodl jsem se sepsat článek, který přehledně uvádí změny v základních pravidlech hry Warhammer Underworlds, které nám přinesla čtvrtá sezóna Direchasm.

Maximálně 6 surge karet

Začnu změnou, kterou nebude zapotřebí tolik popisovat, protože už v minulé sezóně se objevila v turnajovém formátu Championship a nyní byla přesunuta do hlavních pravidel. Tou změnou je, že v balíčku karet cílů může být maximálně 6 surge karet, které se skórují již během akční fáze.

Podpora v boji

Mění se fungování podpory v boji, kdy jak útočník, tak obránce při počítání bojovníků, kteří je podporují, výsledek nesrovnávají se soupeřem. Nyní je pravidlo jednodušší — pokud máte jednoho podporujícího bojovníka, pak navíc jako úspěch platí půloko, pokud máte dva nebo více, pak jako úspěch platí i celooko.

On to není velký rozdíl oproti dřívějšku, ve většině bojů to bude víceméně stejné. Ale bude to rozdíl např. v případě, kdy útočník bude mít 3 podporující a obránce 2 — zatímco dříve by obránce mohl využít jen půloko podpory, tak nově bude mít i on úspěch při celooku.

2 glory za zabití velkých potvor

Nově také platí, že když zabijete model s charakteristikou 6 životů nebo více, tak za to získáte 1 bod slávy navíc, tedy celkově 2. Samozřejmě člověka jako první napadne, že to pomůže v boji proti Mollogovi nebo Hrothgornovi.

Ale ono to navíc platí i pro případy, kdy bojovníků zvednete počet životů pomocí karet jako Great Fortitude. Takže například bojovníci z warbandy Morgok’s Krushas, pokud dostanou +1 život, nebo i řada modelů, které mají v základu 4 životy a vy je zvýšíte o dva, najednou budou pro soupeře cennější kořistí.

Cílové žetony již nelze přemístit do smrtelných hexů

Dosavad platilo to, že objective tokeny nebylo možné na začátku hry umístit do smrtelných hexů, ale pravidla nikde nezakazovala, že je tam nelze přemístit později, pokud tokeny posunujete. Někteří hráči toho využívali například u karty Mischievous Spirits, kdy objective tokeny s oblibou přesouvali právě na smrtelné hexy (aby protivník, pokud bude chtít objective token obsadit, musel za toto obětovat jedno zranění).

To se nyní mění a pravidla výslovně uvádějí, že objective tokeny nelze do smrtelných hexů umístit ani později přesunout. Takže při hraní Mischievous Spirits na to pamatujte.

EDIT: Tak je to ještě trochu jinak, ukázalo se, že pravidla zakazují přemístění objective tokenů na lethal tokeny, ale nezakazují přemístění objective tokenů na lethal hexy vytištěné na herní desce.

Primacy mechanika

Další novinkou je mechanika Primacy. Té jsem se věnoval v samostatném článku před týdnem, tak pouze odkážu na něj.

Přejmenování wound tokenů

Poslední změna je pouze v terminologii a to tak, že dřívější wound tokeny se nově nazývají wound countery. Žádný herní rozdíl zde není, je to pouze jiný název a to z důvodu sjednocení používaných pojmů — tokeny se pokládají na herní desku, kdežto countery se používají mimo herní desku (na kartách).