Rubriky
Kompetitivní hraní

Na kolik vyjde Grand Clash?

Ještě jednou se vrátím k minulému víkendu a Grand Clashi. Několik lidí se na mě totiž obrátilo, jestli bych napsal, jak se na takovou akci dostat a na kolik to vyšlo. Že by měli zájem v budoucnu se taky na nějaký takový turnaj vypravit, ale nic o tom nevědí.

Nejprve se podíváme na ty náklady, začnu čísly a pod nimi i vysvětlující komentář:

Hlavní náklady

Zpáteční letenka Praha ⟷ East Midlands: 1600 Kč
Ubytování: 1600 Kč
Vstupenka na samotný Grand Clash: 900 Kč
Vstupenka na páteční Bugman’s Clash: 150 Kč
Jídlo v Anglii: 1000 Kč
Doprava v Anglii (Uber, taxi): 900 Kč

Vedlejší náklady

Týmové polo-triko: 320 Kč
Náklady na cestu na letiště (vlak+bus): 653 Kč
(náklady na cestu na letiště jsem dal do vedlejších nákladů, protože bude velmi různá podle toho, kde bydlíte).

Celková cena výletu na 1 osobu

7123 Kč


Nyní si k ceně řekněme několik poznámek: hned začnu s tím, že je to dost možná nejnižší cena, za jakou lze takový výlet uskutečnit. Hlavním důvodem je to, že akce byla v polovině ledna, což je turisticky nejméně atraktivní část roku a tomu odpovídají ceny letenek i ubytování. Letenky jsme kupovali již začátkem listopadu, tedy výrazně dopředu a druhý a třetí víkend v lednu byly ceny letenek skutečně úplně nejlevnější, již čtvrtý lednový víkend (ten dnešní) byly o několik stovek dražší.

Cena letenky je pak daná i tím, že jsme letěli „přímo do Nottinghamu“, tedy na letiště East Midlands, které je cca. 20 minut od Nottinghamu. Lze narazit na levnější letenky do Londýna, kde je mnohem více dopravců a tím pádem i větší konkurence, jenže potom by bylo zapotřebí dopravit se autobusem nebo vlakem z Londýna na místo turnaje, což jsou další náklady a byli bychom na ještě vyšší ceně, nehledě na to, že bychom potřebovali další 3-4 hodiny na cestu.

Při hledání letenky se určitě vyplatí podívat i po jiných letištích. Z Česka lítá do Londýna Ryanair také z Brna a Ostravy; pokud bydlíte dál od Prahy, tak se určitě vyplatí zkontrolovat i zahraniční letiště — Vídeň, Katowice, Krakow.

Dále jsme jeli čtyři a vzali ubytování v hostelu (tedy levnější kategorie než hotel), byli čtyři na jednom relativně malém pokoji na dvou palandách (diskuze o tom, kdo bude spát nahoře, included). Tedy i ubytování jedno z nejlevnějších, jak typem, tak časovým obdobím.

Uvedená částka na jídlo nezahrnuje všechno jídlo, jelikož vstupenka na Grand Clash zahrnovala dva obědy přímo ve Warhammer Worldu. Tím také chci říct, že pokud se vám vstupenka za £30 (900 Kč) zdá hodně drahá, pak jsou v tom dva obědy. Byly to slušné obědy v závodní jídelně GW, hlavní jídlo + desert + pití, myslím si, že vzhledem k cenám v Anglii byla hodnota každého z těch obědů odhadem někde mezi 8 až 10 librami. (v restauraci stojí jídlo okolo £10, ale bez pití a bez desertu)

Navíc vstupenka na turnaj obsahuje i vstupenku do expozice ve Warhammer Worldu, přičemž samostatně vstupné na tuto expozici stojí £7,50 (225 Kč). A když už na tom místě jste, tak si zřejmě nenecháte tu expozici ujít, skutečně to stojí za to. Takže cena 900 Kč za vstupenku na turnaj se může na první pohled zdát vysoká, nicméně její hodnota je podle mě dosti zajímavá. (poznámka: vstupenky na některé jiné herní systémy jsou i dvojnásobné, možná je to dáno popularitou systémů, možná tím, že GW dodává terény, kdežto na Underworlds to není zapotřebí).

Vzhledem ke své zkušenosti s cestou na Warhammer Fest, kam jsem jel loni v květnu, se domnívám, že standardní cena za takový výlet do Anglie vychází spíše okolo deseti tisíc na osobu — a to pořád s tím, že sdílíte pokoj s jednou další osobou. Cena, za kterou jsme udělali ten výlet teď v lednu, je asi na úplné dolní hranici spektra a jak jsem již uváděl, pozitivně se do ceny promítly i takové externality, jako termín, v kterém jsme cestu podnikli.


Nyní ještě několik organizačních poznámek pro ty, kteří v budoucnu chtějí nějaký takový výlet podniknout. Informace o pořádaných turnajích (nejen Warhammer Underworlds, ale i další herní systémy), Games Workshop poměrně pravidelně zveřejňuje na svých webovkách Warhammer Community. Případně lze všechny eventy najít i na webu Eventbrite, přes který GW vstupenky prodává.

Vstupenku si po zakoupení můžete vytisknout papírově, nebo ji můžete mít elektronicky v aplikaci Eventbrite (Android, iOS), případně elektronicky v Apple Wallet (iOS).

Letos je již ohlášený další Grand Clash na poslední víkend v květnu, to ovšem nebude v Nottinghamu, ale bude v Birminghamu v rámci výstavy Game Expo, kde budou i jiné firmy, nejen Games Workshop (takže to na jedné straně nebude v ústředí GW, na druhé straně tam bude k vidění a vyzkoušení mnohem více). Další Grand Clashe v Británii zatím vyhlášené nejsou, nicméně určitě budou. V loňském roce byly Grand Clashe ještě začátkem května na Warhammer Festu v Coventry, začátkem července ve Warhammer Worldu, na konci srpna ve skotském Perthu na akci Tabletop Scotland a na konci října ve Warhammer Worldu.

Mimo Británii (ale pořád v Evropě) je Grand Clash již jistý na Mistrovství Německa ve stolních hrách, které se uskuteční první víkend v červnu v Herfordu a jak sem před pár dny poslali noticku Italové, chystají Grand Skirmish na druhý víkend v květnu v Milánu. (rozdíl mezi Grand Clash a Grand Skirmish je v tom, že na Grand Clash musí být alespoň 64 hráčů, kdežto na Grand Skirmish stačí méně, a za tyto dvě různé velikosti turnajů jsou různé balíčky odměn).

Update: Vzhledem k pandemii Covid-19 byly prakticky všechny výše uvedené akce zrušeny. Uskutečnil se akorát italský Grand Skirmish, nicméně až po dvou posunutí termínu v polovině října.

Už jsem psal, že jsme letěli přímo do Nottinghamu. Zde jedna špatná zpráva: přes hlavní letní sezónu přímý spoj Praha⟷East Midlands nelétá (aerolinky letadlo zřejmě využívají na lety do přímořských dovolenkových destinací). Pokud tedy bude Grand Clash opět počátkem července, pak by bylo zapotřebí letět někam jinam (asi Londýn) a zbytek cesty se dopravit v Anglii autobusem (levnější) nebo vlakem (dražší).

Cena za ubytování a Uber/taxi se dá určitě srazit tím, když jede více lidí. Což pochopitelně doporučuji nejen z důvodu ceny, ale i zábavy, je to rozhodně lepší.

Na závěr napíšu, že výlet to byl skvělý. Pro Eldara a pro mě to byl již druhý Grand Clash, pro Martina a Ondru jejich první, ale pro úplně všechny určitě ne poslední. Rozhodně si chceme tento zážitek zopakovat, stojí to za to. V této chvíli asi není jasné jestli ještě letos, nebo až příští rok. Ale rozhodně dáme vědět, kdyby se někdo další chtěl přidat.