Před dvěma týdny jsem psal článek o tom, proč na turnaje jezdit a to i tehdy, když není důležité vyhrát. Dnes se tedy podíváme, když už jsem se rozhodl na turnaj vyrazit, co potřebuji mít s sebou. Tyto informace se speciálně mohou hodit těm hráčům, kteří pojedou na turnaj úplně poprvé.
Budu vycházet z oficiálních požadavků výrobce hry Games Workshop na jejich vlastní turnaje. Samozřejmě různé lokální turnaje se trochu liší a i to zmíním.

Originály
Základním požadavkem prakticky všech turnajů je mít originální produkty. Tím se myslí hlavně figurky přimo od firmy Games Workshop, originální karty, originální desky, originální kostky.
K detailům se pak dostaneme níže u každé kapitoly týkající se jednotlivé položky.
Figurky
Figurky by měly být přímo pro hru Warhammer Underworlds. Není možné používat figurky jiných výrobců a dokonce ani z jiných her Games Workshopu.
Jsou povoleny menší konverze — co to znamená menší: platí požadavek, že se stále musí jednat o stejnou rasu a musí být zjevné, která postava je která. Například na lednovém Grand Clashi jistý hráč použil konverze Cursebreakerů — nicméně pořád to byli Stormcasti Evocatoři a bylo zjevné, kdo je ve warbandě kdo: vůdce měl použitu původní hlavu, hůl a další prvky z Averona (i když v jiných polohách) a zbylé dva modely bylo zřejmé, kdo je žena (Amis) a kdo je muž (Rastus), přičemž zbraně odpovídaly původním figurkám.

Je pravda, že v tomto směru GW trochu přitvrdil, před dvěma roky na turnaji v Anglii prošli například i Chaos Mariňáci jako modely znázorňující Steelheart’s Champions. Poté ale byla přijata přísnější pravidla a jak jsem psal výše, mělo by se jednat o stejnou rasu a stejné postavy.
Naopak na lokálních turnajích často bývá v tomto směru o něco větší volnost: bývají vyžadovány originální figurky, ale je běžné, že se povolí dokonce i jiná rasa, pokud je stále jasné, kdo je ve warbandě kdo. Pokud nicméně plánujete něco divočejšího, raději se předem přeptejte organizátora turnaje, jestli je to v pořádku a můžete to v turnaji použít.
U figurek máme ještě jedno zajímavé pravidlo — na rozdíl od všech ostatních her od GW nemusí být figurky pro Underworlds namalované a to ani na těch největších oficiálních turnajích. GW sice nikdy nesdělil důvod, ale obecně se má za to, že firma se touto hrou snaží oslovit i jiné publikum — kartičkáře a deskovkáře. Ty pak nechce odradit požadavkem na malování figurek.
Malování figurek je samozřejmě doporučeno a podpořeno tím, že na turnajích se tradičně uděluje cena za nejlépe namalovanou warbandu.
V neposlední řadě zmíním, že figurky prostě musíte mít a musí být sestavené. Nelze hrát například s prázdnými podstavci.
Karty
Na turnaj si musíte samozřejmě přivézt balíčky karet sestavené podle formátu, jakým se turnaj hraje. Většina turnajů používá formát Championship, což znamená kromě základních pravidel pro tvorbu balíčů ještě omezení na maximálně 6 surge karet, žádné forsaken karty a maximálně 3 restricted karty v obou balíčcích dohromady.
Karet se týká i kontroverzní téma a to je, že na turnajích bývají povolené pouze originální karty. Některým hráčům se nelíbí, že kvůli hraní na turnajích „musejí“ kupovat i produkty, ze kterých použijí jednu nebo dvě karty a to je všechno. Ale tak to prostě je. Není povoleno si například karty vytisknout na barevné tiskárně nebo něco takového; musíte mít originály.
Prostě když nějakou činnost chcete provozovat na jisté úrovni, nedá se nic dělat, musíte do toho investovat. Doma nebo v hospodě s kamarády si hrajte jak chcete, ale na turnajích platí požadavek na originální karty.
Dovolím si malé přirovnání: když budete hrát floorbal za domem s kamarády na betonovém plácku, také nikdo nebude řešit, jakou máte hokejku. Ale pokud budete hrát závodně a jezdit na zápasy, tam jsou povoleny pouze certifikované hokejky (které jsou samozřejmě dražší). I na těch nejobyčejnějších žákovských zápasech. Podobně je to se vším, pokud se chcete účastnit oficiálních akcí, jsou na to určité požadavky.
V našem případě musíte mít originální karty. Pokud budete přistiženi s neoriginálními kartami, nejspíš budete z turnaje diskvalifikováni.

Ohledně karet ještě doplním, že je možné mít karty v obalech (tzv. sleevech). Na některých turnajích je to dokonce povinné, většinou je to ale jen umožněno a vyžadováno to není. Sleevy nemusejí být originální od GW, jsou povoleny libovolné, ale samozřejmě musí být z rubové strany neprůhledné a všechny musí být stejné, aby nebylo možné poznat, o jakou kartu se jedná.
Na turnajích bývá tolerováno to, když ve sleevu máte vloženu originální kartu a přes ni máte vytištěnou například českou verzi. To je pro hráče, kteří třeba mají problémy s angličtinou. Originální kartu nicméně v obalu mít musíte a pokud by existoval jakýkoliv rozpor mezi textem na originální kartě a na překladu, pak pochopitelně platí originální text.
Decklist
Když jsme u karet, doplním ještě jednu věc: na většině turnajů je také nutno odevzdat organizátorovi decklist, tedy vytištěný seznam karet ve svém balíčku. Pokud ho nemáte, je vám většinou umožněno na místě decklist ručně sepsat na prázdný list papíru, ale bez decklistu nebývá hráč zaregistrován.
Naštěstí v dnešní digitální době se turnaje již začínají řídit elektronickými systémy a jak Underworlds-Deckers, tak Best Coast Pairings umožňují uložit decklist ke své elektronické registraci v těchto nástrojích. Tedy hráči, kteří se do turnaje registrují elektronicky a připojí k registraci svůj decklist, ho již nemusejí odevzdávat v tištěné podobě.
Na velkých (dvoudenních) turnajích bývá kontrola decků pro ty, kteří postoupí do užšího finále (8 nebo 16 hráčů). Tedy před začátkem užšího finále rozhodčí těmto hráčům vezmou balíčky karet a kontrolují, jestli obsah odpovídá odevzdaným decklistům. Pokud se zjistí, že ne, pak hráč může být diskvalifikován a postupuje další v pořadí.
Desky
Na turnaj musíte mít samozřejmě i herní desky a opět se musí jednat o originály, nelze si desky jen tak vytisknout z internetu.
Nejběžnější formát Championship požaduje, abyste pro každou hru v rámci zápasu best-of-3 použili jinou stranu desky, tedy potřebujete minimálně dvě desky (všechny desky jsou oboustranné, takže dvě desky znamená 4 strany), abyste tento požadavek splnili.
Kostky
Na turnaj potřebujete pochopitelně i kostky a jsou povolené pouze originální kostky pro hru Warhammer Underworlds (včetně warbandových kostek, které se prodávají zvlášť). Nelze použít například kostky z jiné hry a ustanovit si převod, jaký výsledek na kostce odpovídá čemu.

Žetony
Ke hře musíte mít samozřejmě i žetony a zde existuje určitá volnost, kdy jsou oficiálně tolerovány i jiné žetony než originální, ale musí být zřejmé, jaké žetony co znamenají. Pokud by to nebylo zřejmé, lze požadovat použití originálních žetonů.
U žetonů platí ještě jedno zajímavé pravidlo: oficiální turnaje požadují, aby se v zápase používaly žetony jen jednoho z hráčů pro oba dva a to z toho důvodu, aby se předešlo případným dohadům o to, komu který žeton patří. Tedy každý hráč by měl mít dostatečné množství žetonů tak, aby vystačilo oběma dvěma hráčům společně a hráči by se měli na začátku zápasu dohodnout, čí žetony se budou používat.
Jedna sada na celý turnaj
Pro jistotu ještě doplním poslední omezení: na celém turnaji samozřejmě musíte používat stejnou warbandu a stejné balíčky karet. Nelze si v průběhu turnaje vyměnit pár karet nebo dokonce změnit warbandu.
Shrnutí
Na závěr si to pojďme shrnout, abychom to měli v relativně krátkém seznamu, podle kterého se lze orientovat:
- figurky pro warbandu, musí se jednat o původní figurky k této warbandě, jsou povoleny menší konverze; figurky nemusí být namalované, nicméně na turnaji se oceňuje i nejlépe namalovaná warbanda.
- balíčky objective a power karet. Musí se jednat o originální karty, žádné proxy. Karty mohou být v obalech, obaly nemusí být originál od GW.
- vytištěný decklist, případně elektronický decklist připojený ke své registraci na Underworlds-Deckers nebo Best Coast Pairings.
- alespoň dvě herní desky (čtyři strany)
- kostky
- žetony v dostatečném množství pro použití dvěma hráči