Pátá sezóna hry Warhammer Underworlds přinesla asi úplně nejvíce pravidlových změn ze všech sezón a abyste měli přehled, co všechno a jak přesně se změnilo, tak jsem vytvořil tento článek. Pokusil jsem se kvůli přehlednosti změny uspořádat hierarchicky, tak aby se s nimi dalo lépe pracovat.
Novinkou je, že tento přehled novinek jsem natočil i ve formě videa na novém YouTube kanále Czech Underworlds, takže pokud se vám nechce číst, ale raději se chcete podívat na video (nebo si to alespoň poslechnout), máte i tuto možnost.
Nový vzhled karet
Herní karty dostaly se sezónou Warhammer Underworlds nový vzhled. Jakési „preview“ tohoto nového vzhledu jsme dostali již v předchozí sezóně s produktem Essential Cards, nicméně v páté sezóně byla tato změna dokonána v plném rozsahu.
Zaprvé se změnila rubová strana karet, což byl dle mého názoru hloupý krok (například taková hra Magic the Gathering si drží stejnou rubovou stranu od roku 1994 dodnes), ale stalo se. To znamená, že pokud chcete mít v balíčku dohromady karty novější a starší — s různými ruby, pak je prakticky nezbytností používat obaly na karty. Obalům na karty se věnuje minulý článek na tomto webu, takže pro detaily si přečtěte ten.

Změnila se také lícová strana karet. Nebudeme zde rozebírat, jak přesně se přesunuly různé herní charakteristiky a popisy, že glory body nyní nejsou vyznačeny počtem koleček, ale číslicí, a tak podobně, ale zaměřím se na prvek, který se nazývá Traits, neboli česky rysy. Ty jsou na kartě uvedeny obrazovým symbolem v řádku se jménem bojovníka a dva rysy již známe z předchozích sezón: symbol koruny označuje vůdce warbandy, symbol magické hůlky označuje kouzelníka. Nově máme další dva rysy: symbol zvířecího pařátu se nazývá Beast a takový bojovník nemůže dostávat zbraňové upgrady a nemůže držet objectivy. Symbol křídla se nazývá Flying a takový bojovník při akci Pohyb neutrží zásah od smrtelných hexů a může se pohybovat i skrz blokované a obsazené hexy, ale musí skončit pohyb na prázdném hexu.

Řada bojovníků z předchozích sezón měla tyto rysy na svých kartách popsány slovy, nově tedy stačí symbol. Upozornil bych ovšem na to, že zaprvé Flying již nyní nechrání od smrtelných hexů při posunutí (push), ale pouze při akci Move; a zadruhé společně s novou sezónou vyšla i dosti dlouhá errata (ke stažení z webu GW), která aktualizuje karty bojovníků z předešlých sezón, takže nové pojetí rysů se vztahuje i na starší bojovníky.
Deck building
Dále zde máme dvě změny, které se týkají stavby balíčků. Nově váš balíček objective karet musí obsahovat 12 nebo více karet, kdy v předchozích sezónách to muselo být přesně 12. To je možná změna zajímavá pro přátelské občasné zahrání, nicméně očekávám, že na kompetitivních turnajích se budeme nadále setkávat přesně s dvanácti objective kartami, protože mít více karet je spíše nevýhoda (vzhledem k tomu, že surge karet může být nadále maximálně 6).
No a další změnou je to, že nově existují takzvané alianční karty, což jsou karty někde na polovině cesty mezi frakčními a univerzálními kartami: aliance kopírují situaci z Age of Sigmar, jsou tedy čtyři a to Řád, Ničení, Smrt a Chaos. Každá warbanda je zařazena do jedné z aliancí, u nových warband je to vyznačeno na jejich kartách, u starších warband je to opět uvedeno v erratě. Alianční karty pak obsahují symbol příslušné aliance a mohou je používat všechny warbandy do této aliance náležející.

Herní desky
Také herní desky obsahují novinku a tou jsou cover hexy. Ty jsou ohraničené čárkovanou linkou a pokud na nich bojovník stojí, pak při hodech na obranu mu symbol dvojitého supportu funguje jako úspěch (i tehdy, když tento support od bojovníků nemá). Jsou to tedy hexy, na kterých se bojovníci o něco snáze ubrání.

Úplně stejně jako cover hexy fungují ve hře také gloom tokeny, které se na desky umisťují (viz níže). Tedy hex, na kterém leží gloom token, se považuje za cover hex.
Začátek hry
Začátek hry před prvním kolem obsahuje řadu změn, pojďme si je všechny projít.
Celé rozmisťování feature žetonů funguje jinak. Hráči je opět zamíchají rubovou stranou nahoru (tato rubová strana se nyní nazývá gloom strana a funguje stejně jako gloom token), jeden z hráčů dostane tři, protihráč dva. Každý z hráčů se může (potají) podívat na to, jaká čísla jsou na lícové straně jeho tokenů.
Poté hráči umisťují tokeny na desku jako dříve, nicméně poslední pátý žeton se již nesmí umisťovat do krajního hexu, s výjimkou, kdy jinam umístit nelze (aby byla dodržena vzdálenost alespoň 2 od již položených feature žetonů).
No a hlavně, po rozmístění feature tokenů se tyto již neobracejí lícovou stranou nahoru, ale zůstanou ležet tak, jak jsou, tedy gloom stranou nahoru. To také znamená, že pokud hráč potřebuje během využít token s určitým konkrétním číslem, potřebuje si zapamatovat, kam ho položil.
Po rozmístění feature tokenů se namísto leathal tokenů umisťují nové gloom tokeny. A ty v páté sezóně již při svém rozmístění mohou sousedit s existujícími cover hexy (které mají ve hře stejnou funkci), případně již položenými gloom tokeny. Akorát nadále nelze gloom tokeny pokládat na již ležící jiné tokeny a také na startovací, obsazené a smrtelné hexy.

Poslední změna pravidel se týká první ruky a tato změna je z herního hlediska skutečně významná, alespoň dle mého názoru: pokud vyhodnotíte, že se vám první ruka nehodí a chcete ji zahodit, tak ji nejprve musíte odložit do discard balíčku (tedy ukážete soupeři, o jaké karty se jedná) a nalížete si druhou ruku. Nicméně poté první ruku z discard balíčku vrátíte do balíčku ještě nelíznutých karet a ty zamícháte (pořádně!). Tedy o karty z první ruky nepřijdete a můžete si je dolíznout opět později během hry.
Rozdělení tahu na kroky
Nově je tah hráče upraven do jasně definované struktury, která je popsána diagramem na straně 28 pravidel. Tato struktura dělí tah na jednotlivé kroky a ty jdou přesně definovaně za sebou.

Asi nejkontroverznější je nový inspirační krok, v kterém se modely inspirují. Pravidla hry nyní uvádějí, že bojovníci se neinspirují hned, když je splněna podmínka k inspiraci, ale až v následujícím inspiračním kroku. Jedná se o významnou změnu a některé warbandy jsou tím docela oslabeny (například obojí duchové, Wild Hunt, upíři a další).
Další novinkou je surge step, což je okamžik, kdy se nově skórují surge karty. Jindy než v tomto kroku surge karty skórovat nelze. Toto má velký vliv, surge karty již nelze skórovat v průběhu power stepu (a dolízávat si další karty), ale až po skončení celého power stepu, právě v příslušném surge stepu. Také nyní nelze surge karty skórovat během end fáze, protože tato žádný surge step neobsahuje (i když jediný případ, o kterém vím, kdy šlo skórovat surge kartu v end fázi, bylo když Grymwatch dal některému svému bojovníkovi upgrade Sieged Weapon, tím sousedícímu bojovníkovi dal damage a v této souvislosti mohl skórovat některou surge kartu, například za zabití).
Staggered
Pátá edice přináší úplně novou mechaniku, která se nazývá staggered. Tu lze jednak vyvolat útočnou akcí, kdy zbraň má v charakteristice klíčové slovo stagger, případně některé power karty umožní bojovníka učinit staggered. Pokud se jedná o první případ, tedy vyvolání skrz útočnou akci, pak se tak stane pouze tehdy, pokud útok touto zbraní byl úspěšný, a samozřejmě až po dokončení útoku.
Pokud tedy vyvoláme na (nepřátelského) bojovníka staggered, tak ten nejprve přijde o všechny Guard tokeny, pokud nějaké má. Potom dostane jeden Stagger token, který je nyní vytištěn na opačné straně guard tokenu.

Později ve hře, pokud je útočeno na bojovníka, který má Stagger token, pak útočník může přehodit jednu kosku svého útoku. Upozornil bych na to, že tento následující útok již nemusí být zbraňovou akcí obsahující klíčové slovo Stagger, dokonce ho může provádět i úplně jiný útočník.
Guard
Pokud bojovníkovi dáváte Guard token, pak odstraňte veškeré Stagger tokeny, pokud nějaké má.
Trapped
Trapped dostalo novou definici, nicméně z „čisté logiky“ se jedná jen o jiný popis stejné situace. Zatímco dříve při trapped situaci útočník vyhrával remízy, nyní dostane jeden úspěch navíc — což je ve výsledku úplně to samé.
Power step
Významná změna se odehrála v Power Stepu, jelikož nyní jako první hraje protihráč a ne ten, kdo je na tahu. Dále kromě zahrání power karty může hráč v power stepu otočit feature token, na kterém stojí jeho bojovník; chtěl bych upozornit na to, že stačí, aby na něm bojovník stál, nemusí ho držet, takže otáčet feature tokeny dokáží i bojovníci s rysem Beast (viz výše). Každý feature token lze během power stepu otočit pouze jednou, tedy nelze power step prodlužovat do nekonečna otáčením tam a zpátky.
Konečná fáze
Jak již bylo zmíněno výše, změna je v tom, že v konečné fázi nyní nelze skórovat surge karty. Žádné jiné změny v konečné fázi nejsou.
Nová klíčová slova
Hra obsahuje řadu nových klíčových slov pro zjednodušení popisu v pravidlech a na kartách. Pojďme si všechna nová klíčová slova uvést:
- delve — je označení pro otočení feature tokenu
- broken — jedná se o zrušení upgradu: pokud má být některá upgrade karta broken, pak tuto kartu odeberete od příslušného bojovníka a odhoďte ji do discard karet.
- stagger — klíčové slovo u zbraňové charakteristiky; pokud je útok takovou zbraní úspěšný (a cíl přežil), pak cíl se stane staggered a dostane stagger žeton. Útoky na staggered bojovníka mají přehoz jedné kostky.
- grievous — klíčové slovo u zbraňové akce; pokud je útok takovou zbraní úspěšný a hod útočnými kostkami obsahoval alespoň jeden crit, pak cíl utrží o 1 zranění navíc.
- vulnerable — bojovník, který má poslední 1 život, se označuje jako vulnerable.
- bounty — odměna za vyřazení nepřátelského bojovníka z akce, tedy 1 glory bod, případně 2 glory body za vyřazení bojovníka s charakteristikou 6 životů nebo více.
- beast — bojovník nemůže dostávat zbraňové upgrady a nemůže držet objectivy
- flying — bojovník nedostává zranění na smrtelných hexech při Pohybové akci; dále se bojovník může pohybovat skrz obsazené nebo blokované hexy, ale musí zakončit pohyb na prázdném hexu.
Primacy
Pátá sezóna neobsahuje žádnou zmínku o Primacy, což byl velký prvek čtvrté sezóny Direchasm. To znamená, že Primacy není součástí hlavních pravidel Warhammer Underworlds.
Primacy se nadále bude hrát, ale pouze tehdy, když jeden z decků obsahuje nějakou kartu obsahující klíčové slovo Primacy ve svém textu — což ovšem žádná z karet páté sezóny neobsahuje, alespoň prozatím. Tedy musí se jednat o kartu z předchozí sezóny.
Poté, co univerzální karty ze čtvrté sezóny obsahující klíčové slovo Primacy odrotují (na začátku šesté sezóny), bude tedy Primacy hrávat pouze warbanda Hedkrakka’s Madmob, která ho má na svých frakčních kartách a na Primacy také závisí její inspirace (resp. budou Primacy hrávat také její soupeři při bitvách proti této warbandě).
Turnajový formát Championship
Úplně poslední změna se netýká přímo pravidel hry, ale turnajového formátu Championship. Zde Games Workshop oficiálně adoptoval zvyk, který již byl používán na řadě turnajů v mnoha zemích, tedy že při zápasech best-of-three se ve druhé hře neprovádí rozhoz o desky, ale tento rozhoz automaticky vyhraje ten hráč, který v první hře tento rozhoz prohrál.
Pokud v zápase dojde na třetí hru, pak v té hráči již opět provádějí rozhoz o desky standardně.