Protože se na téma obalů na karty ptá občas někdo ve Facebook skupině nebo i jinde, rozhodl jsem se na toto téma napsat článek…
Co jsou obaly na karty a k čemu slouží
Obaly (anglicky sleeves) jsou tenká plastová pouzdra, která jsou určená na to, aby se do jednoho obalu vložila jedna karta. Obaly na karty nejsou žádným výmyslem Warhammer Underworlds, ale používá je většina kartičkových her, například hráči Magicu je velmi dobře znají.
Obaly dělíme obecně na dva typy, prvním je čistě průhledný obal z obou stran, do kterého vložíme kartu a skrz obal vidíme obě její strany. Druhým typem jsou obaly z jedné strany neprůhledné, buď bývají jednobarevné, nebo na nich bývá nějaký grafický potisk. Do takových obalů logicky dáváme karty tak, aby rubová strana karty byla pod neprůhlednou stranou obalu, kdežto lícová pod stranou průhlednou.
Obaly na karty nabízejí několik benefitů: jako první lze samozřejmě uvést ochranu samotných karet. Karta zastrčená do obalu se podstatně méně opotřebovává a ne každý je pečlivý a opatrný na své karty — když jsem viděl balíčky některých hráčů, tak jsem se občas trochu divil.
Druhý benefit obalů potřebuje trochu větší vysvětlení: když si vezmete několik různých produktů pro Underworlds, vezmete z nich karty a dáte je vedle sebe rubovou stranou nahoru, tak si můžete všimnout, že nejsou úplně stejné. Nejlépe je to vidět na power kartách, kdy jejich rubová strana je někdy trochu tmavší, jindy světlejší, občas má nádech do modra, nebo pro změnu do fialova…

Hráč s dobrým barvocitem by tak mohl vědět, jakou kartu má na vrchu svého balíčku a jestli má smysl věnovat akci na to, aby si ji dolíznul. Což je svým způsobem podvod. Druhý benefit obalů je tedy možnost schovat karty do obalů, které jsou z rubové strany neprůhledné a jsou stejné, tedy nebude možné z rubové strany poznat, o kterou kartu se jedná.
Než si začnete myslet něco špatného o kontrole kvality u Games Workshopu, tak uveďme, že se jedná o obecný tiskařský problém, i když se barvy nazývají stejně, tak jednotlivé šarže stejné nejsou, prostě barvu nelze namíchat vždy úplně stejnou. Zná to každý, kdo třeba řešil kachlíky do koupelny a tak dále. Takže u Underworlds se nejedná o pochybení výrobce, ale je to obecná vlastnost výrobního procesu a trpí tím všechny karetní hry.
Třetím malým benefitem používání obalů může být to, že motiv na neprůhledné straně můžete mít unikátní a tudíž si snáze poznáte svůj balíček karet.
Jsou obaly na turnajích povinné?
To záleží na organizátorovi každého turnaje. Žádná obecně platná pravidla nejsou. Nicméně se mezi hráči považuje za slušnost obaly na turnajích používat — pro karty bojovníků průhledné z obou stran, pro objectivové a power karty obaly z jedné strany neprůhledné.
Existují turnaje, na kterých obaly povinné jsou — hrává se tak například v Rakousku a tuto podmínku jsme měli i před rokem a půl na Prague Open. Požadavkem na povinné obaly organizátor turnaje jednoduše předchází konfliktům, které by mohly vzniknout při obviňování protihráčů, že své karty poznávají, když je nemají v obalech.

Na oficiálních turnajích Games Workshopu obaly povinné nebývají, ale většina hráčů obaly používá.
V každém případě, pokud hráč používá obaly na karty, pak musí zajistit, aby právě obaly nebyly nijak poškozené, všechny byly stejné a tudíž nešlo poznat, v kterém obalu je která karta.
Rizika používání obalů
Obaly mají jednu vlastnost, která je vnímána jako riziko — do obalu lze vložit proxy kartu a pokud ta je vytištěna kvalitní tiskárnou na o něco silnějším papíře, pak je velmi obtížné poznat, že se nejedná o originál. S tím, že hráči na turnajích zkoušeli proxy karty pomocí obalů ve svých decích používat, jsem se několikrát setkal, ale důrazně bych před tím varoval, protože ve všech těchto případech byl hráč při odhalení okamžitě organizátorem nemilosrdně diskvalifikován z celého turnaje. Nehledě na to, že na velkých turnajích se hráčům, kteří postoupí do pavouka v druhý den, fyzicky kontrolují decky.
Obaly přímo pro Underworlds
Nyní ještě zbývá otázka, jaké obaly na karty použít. První, co člověka napadne, je pochopitelně výrobce samotné hry, tedy Games Workshop. Ten obaly pro Underworlds vydával až do konce třetí sezóny, nicméně potom s tím přestal a jelikož k tomu nevydal žádné oznámení, tak je nejasné, jestli se k vydávání obalů pro Underworlds ještě vrátí nebo ne. Raději bych s tím nepočítal.
Obaly od GW byly zajímavé tím, že vyšly pro každou warbandu, potisk na rubové straně obsahoval symbol warbandy. Hráč tedy mohl vizuálně sladit svou warbandu s deckem, který používá.

Bohužel obaly od GW ale trpěly kvalitativním problémem, kdy potisk byl provedený na tenké aluminiové fólii, která byla nalepena na samotném plastovém obalu, což se po delším používání začalo loupat. Obzvláště velký problém to byl v prvních dvou sezónách, kdy obalů bylo v balení přesně tolik, kolik byla základní velikost decku (tedy 12 objective, 20 power a tolik průhledných obalů, kolik má warbanda bojovníků). Od třetí sezóny sice GW zvýšil počet obalů v balení (a produkt zdražil), takže loupající se obaly hráč mohl nahradit několika dalšími, ale loupání přetrvalo. Proto řada hráčů přešla na alternativní obaly sama od sebe, ještě před tím, než se čtvrtou sezónou GW přestal obaly vydávat.
Ostatní obaly
Karty pro Warhammer Underworlds používají standardní velikost Trading Cards, tedy 63 × 88 milimetrů. Pro tento rozměr existuje řada výrobců obalů a můžete si zvolit to, co vyhovuje vašemu vkusu.
Jako základ lze určitě považovat obaly jednobarevné, tedy bez jakékoliv vzhledné grafiky. Účel nicméně splní. Akorát budete potřebovat dvě různé barvy, jednu pro objective karty, druhou pro power karty.

Dále máme výrobce, kteří vyrábějí i grafické obaly, nejznámějším je zřejmě dánská firma Dragon Shield. Ta má obaly velmi kvalitní, kdy grafika je vytištěna přímo na obalu (a neloupe se jako aluminiové fólie of GW). Takové obaly jsou samozřejmě o něco dražší, i když oproti původním GW obalům nijak dražší nejsou a v balení jich máte podstatně více (100 ks DragonShield obalů za plusmínus stejnou cenu jako balení 50 nekvalitních obalů od GW).
Osobní názor: GW měl zrušit výrobu vlastních loupajících se obalů už dávno a měl licencovat obaly pro Warhammer Underworlds právě firmě Dragon Shield. Dělá to tak Harry Potter TCG, také DC Comics, Mega Man, Buffy the Vampireslayer a řada dalších kartičkových her.

Na turnajích (včetně těch oficiálních velkých od GW) jsem se setkal i s tím, že hráči používali brandované obaly z jiných her — například Harry Potter nebo Final Fantasy TGC. To je tolerováno, pokud je splněna kvalitativní podmínka, tedy že obaly jsou stejné, nepoškozené a nelze poznat, v kterém obalu je která karta.

Závěr
Obaly jsou velmi užitečná a finančně nenáročná herní pomůcka a i když nejsou povinné, tak je silně doporučuji používat. Výběr je široký a tak si můžete zvolit takové, které odpovídají vašemu rozpočtu i výtvarným preferencím.