Deck-buildery jsou nástroje, které vám pomůžou s tvorbou vašich karetních decků pro Warhammer Underworlds. Pomůžou vám s rychlým hledáním karet, budou vám hlídat limity decku (např. ne více gambitů než upgradů atd.) a případně nabídnou ještě další funkce.
Proč používat deck-buildery: můžete skládat pohodlně svůj deck na počítači, aniž byste se prohrabovali stovkami fyzických karet; můžete si výsledné decky ukládat a znova načítat, můžete je jednoduše sdílet s jinými hráči nebo poslat organizátorovi turnaje. V neposlední řadě se můžete podívat na úspěšné decky z velkých turnajů a inspirovat se jimi při skládání vlastních.
Pro Warhammer Underworlds jsou v současné době k dispozici čtyři různé deck-buildery. Všechny čtyři mají podobu webové aplikace a v následujícím textu se můžete seznámit s jejich výhodami a nevýhodami.
GW Deckbuilder
Jako první se podíváme na deckbuilder přímo od Games Workshopu, který najdete na oficiálních webovkách pro Warhammer Underworlds. Člověk by čekal, že když deck-builder nabízí i sám výrobce hry, tak ten by měl být docela dobrý — ale bohužel opak je pravdou.
Největším problémem tohoto deck-builderu je to, že nemívá aktualizované karty, většinou je zpožděn o několik týdnů až měsíců za vydáním fyzických produktů. Tím je bohužel tento oficiální deck-builder pro kompetitivní hraní prakticky nepoužitelný. Nehledě na to, že v této chvíli je nedostupný úplně „z důvodů údržby.“

Víc bych to nerozváděl a jen doplním tabulku výhod a nevýhod.
Výhody
- oficiální nástroj od GW
Nevýhody
- neaktuální stav karet
- ukládání decků jen lokálně v rámci jednoho počítače
- žádná nadstandardní funkcionalita
Underworlds DB
Druhým deck builderem, na který se pojďme podívat je UnderworldsDB. Podle mého názoru je toto nejlepší deck-builder z hlediska uživatelského ovládání. S tímto nástrojem se velmi dobře pracuje.
Samozřejmostí je, že si můžete označit produkty, které jste si koupili, a deck builder vám bude nabízet jen karty z těchto produktů a ne z jiných. Výjimečnou a skvělou vlastností tohoto builderu je, že vyhledávání karet neprohledává pouze názvy karet, ale i samotný text karty. Tedy nemusíte si pamatovat název karty, ale zadáte Quarry a nabídnou se vám všechny karty mající cokoliv společného s Quarry.
Zajímavostí je také možnost automatického návrhu decku. Nečekejte, že dostanete ultra super deck, ale systém vám sestaví deck z nejpoužívanějších karet, které hráči příslušné zvolené warbandy používají — což je asi dobrý začátek pro tweakování.
Nechybí export do konkurenčních deck-builderů, export do prostého textu nebo export do systému Vassal pro online hraní.
Nezanedbatelnou součástí je databáze decků špičkových hráčů z největších turnajů — takže se můžete inspirovat od ostatních.

Výhody
- Skvěle navržené UX
- Aktuální stav karet, pravidelně updatovaný
- Export do konkurenčních builderů
- Export pro Vassal
- Podpora i pro Warhammer Underworlds: Online
- Bohaté možnosti filtrů
- Ukládání decků lokálně i do cloudu (Google Drive, po přihlášení Google účtem)
- Databáze turnajových decků
Nevýhody
- Na začátku nutno vybrat warbandu a formát turnaje, zmáčknout tlačítko pro načtení příslušných karet a počkat, až se natáhnou.
Underworlds-Deckers
Druhým nejrozšířenějším deck-builderem je Underworlds-Deckers. Tento nástroj je zřejmě nejbohatší na funkcionalitu. Bohužel trochu horší je to s uživatelským rozhraním, které je jak z devadesátých let minulého století.
Ale pojďme se podívat na to dobré. Opět se jedná o velmi udržovaný systém, kde jsou karty v aktuálním stavu. Vyhledávat karty lze pouze podle názvu, nicméně vidíme statistiku nejen, jak je karta populární celkově, ale i jak je populární v rámci dané warbandy a to v procentech, kolik decků ji obsahuje.
Nejzajímavější na tomto nástroji je, že se nejedná čistě o deck-builder, ale obsahuje také podporu turnajů — organizátor turnaje může přes tento nástroj turnaj řídit, hráči mohou ke své přihlášce na turnaj přiřadit příslušný deck a v průběhu turnaje mohou přímo do něj zadávat výsledky zápasů (a ušetřit tak práci organizátorovi). A také zde máme statistiky z turnajů — jak se které warbandě daří proti jiné warbandě apod.
Pokud ale raději budete vytvářet své decky v UnderworldsDB, lze je z něj do Deckers vyexportovat, takže pokud vám více vyhovuje ovládání UnderworldsDB, můžete Deckers používat jen pro turnajovou funkcionalitu, kterou má navíc.

Výhody
- Aktuální stav karet, pravidelně updatovaný
- Export do konkurenčních builderů
- Bohaté možnosti filtrů
- Síťové ukládání decků (po přihlášení Google nebo Facebook účtem)
- Systém pro řízení turnajů
- Statistiky z turnajů
- Databáze turnajových decků
Nevýhody
- Uživatelské rozhraní jak z pravěku internetu
- Chybí export pro Vassal
YAUWDB / Wunderworlds
Posledním deck builderem je nástroj, který se dříve jmenoval Yet Another Underworlds DB, ale nedávno byl re-brandován na Wunderworlds. Tento nástroj byl relativně populární v začátcích hry, protože v té době byl jediný, který měl své rozhraní optimalizované pro mobilní telefony (zato na počítači vypadal nic moc). Konkurenční nástroje nicméně v čase tento hendikep dohnaly.
YAUWDB byl také zajímavý tím, že nabízel síťové ukládání decků, když to ještě UnderworldsDB neuměl a Deckers neexistovali, dnes se ale nejedná o žádnou výjimku. Také systém byl dlouho jediným, který umožňoval export pro Vassal, nicméně s nástupem pandemie Covid-19 a růstem popularity hraní na Vassalu tuto funkcionalitu doplnilo i UnderworldsDB.
Nějakou dobu tento deck-builder vypadal jako mrtvý, ale v poslední době znovu ožil společně s online nástrojem pro hraní Wunderworlds Club, byl rebrandován na nové jméno a výrazně se zlepšila jeho vizuální stránka a použitelnost na PC.
Tak doufejme, že to autor myslí vážně s oživením — protože konkurence je vždy přínosná pro zákazníka / koncového uživatele.

Výhody
- Aktuální stav karet, pravidelně updatovaný
- Export do konkurenčních builderů
- Export pro Vassal
- Slušné možnosti filtrů
- Ukládání decků do cloudu
Nevýhody
- Ne úplně odladěné prostředí, občas chybí nějaký obrázek, občas se něco do okna nevejde.