Rubriky
Ostatní

Alternativní formáty turnajů

Když je něčeho hodně, tak se to přejí. Takový stav se vám sice v souvislosti s fyzickými turnaji může v této chvíli zdát nedosažitelný, ale před dvěma roky jsme tu něco takového měli. Jeden víkend turnaj ve Frýdku, další týden v Katowicích, o týden později Praha, pak Vídeň, pak Bílsko-Bělá, pak znovu Frýdek…

Je docela možné, že se ani nenadějeme a budeme opět v podobné situaci. Pokud bude turnajů zase hodně, pak může být zajímavé udělat alternativní formát oproti oficiálním formátům, aby si hráči užili něco jiného, nového.

Alternativní formáty jsou nyní oblíbené na Vassalu v rámci tzv. komunitních čtvrtků, kdy každý čtvrtek večer se dělá malý turnaj a pokud by turnaje byly pořád stejné, pak by to hráče přestalo bavit. Proto organizátoři docela často vyhlašují alternativní formáty, aby nabídli jistou pestrost a ne pořád totéž.

Pojďme se tedy podívat na několik zajímavých alternativních formátů:

Highlander

Asi nejpopulárnější alternativní formát turnaje se nazývá Highlander, jehož název odkazuje na motto ze stejnojmenného filmu — „There can only be one“.

Do tohoto turnaje se hráči musí přihlásit předem a potom, 24 hodin před začátkem turnaje pořadatel vylosuje pro každého hráče jednu náhodnou warbandu, pro každého účastníka turnaje jinou; a hráč pak má oněch čtyřiadvacet hodin na sestavení decku.

Tento formát je samozřejmě náročný na to, že hráči musejí mít všechny warbandy (nebo alespoň ty, z kterých se losuje, pokud turnaj používá jen podmnožinu). To se docela snadno realizuje na Vassalu, kde je vše virtuální na počítači; ale hůře při fyzickém hraní. Zjednodušit to může organizátor turnaje například tak, že losuje pouze warbandy z posledních dvou sezón, nebo se hráči musí být schopni domluvit a půjčit si figurky a karty.

Je zapotřebí, aby organizátor turnaje uvedl, jestli jsou nějakým způsobem omezeny karty — typicky pro stavbu decků platí běžná omezení formátu Championship.

Přestože obecně považuji za lepší turnaje hrané na best-of-3, tak v případě Highlandera, který už z principu není nijak kompetitivní (organizátor vám vylosuje warbandu Chosen Axes a prostě jdete si zahrát pro zábavu) bych upřednostnil best-of-1, jelikož každou bitvu budete mít proti jiné warbandě bez ohledu na to, kdo právě vládne metě.

Jedna sezóna

Obdobným omezením warband bývá výběr jedné sezóny. Například turnaj s motivem Beastgrave, tedy jsou povoleny jen warbandy z třetí sezóny. Pro karty typicky zůstávají pravidla pro Championship.

Opět jsme omezeni tím, že hráči potřebují mít aspoň nějakou warbandu z dané sezóny, ale to už je snáze proveditelné.

Jedna aliance

Kromě sezóny lze výběr warband omezit také grand aliancí, tedy například uspořádat turnaj, kde bude možné hrát pouze warbandy Chaosu. V okamžik vydání tohoto článku by tak hráč mohl vybírat jen z warband Garrek’s Reavers, Spiteclaw’s Swarm, Magore’s Fiends, Godsworn Hunt, The Eyes of the Nine, Grashrak’s Ravagers, The Wurmspat, The Dread Pageant a Khagra’s Ravagers; jiné warbandy by na turnaji nebylo možné použít. Obdobně pochopitelně pro ostatní aliance.

Toto je asi nejméně omezující formát, jelikož v každé sezóně vychází alespoň jedna warbanda od každé aliance; také většina dlouhodobých hráčů alespoň jednu warbandu od každé aliance má.

Pevný deck

Pojďme nyní neomezovat warbandy, ale omezme karty. Asi nejzajímavější variantou je pevný deck. To znamená, že hráč si může vzít libovolnou warbandu, ale všichni mají od organizátora pevně daný stejný deck čistě univerzálních karet, který se bude používat.

Zde je samozřejmě potřeba, aby organizátor tomu věnoval čas a takový deck (včas) poskládal a s vyhlášením turnaje zveřejnil. Deck se musí skládat pouze z univerzálních karet a je vhodné, aby v decku bylo dobré vyvážení karet pro agro, objective i control.

Speciální možností pak může být Silence Menace turnaj — produkt Silent Menace je validním deckem složeným z čistě univerzálních karet. Tedy každý z hráčů používá libovolnou warbandu, ale jako deck používá karty Silent Menace.

Formát s pevným deckem je výhodou pro začátečníky, kteří ještě nemají dostatek zkušeností se stavbou decků a nevědí, které karty patří k silnějším. Současně se do hry dostanou některé málo hrané karty, které se jinak na turnajích objevují jen sporadicky.

Sdílené objectivy navíc

Poslední alternativní formát funguje tím způsobem, že organizátor turnaje sestaví extra balíček 12 univerzálních objectivů (maximálně 6 surge); tyto karty jsou oznámeny hráčům v propozicích turnaje, hráči si je nesmí vzít do svých decků. Nicméně musí si takový deck objectivů připravit pro turnaj a vzít s sebou.

Ve hře se pak hráči domluví a použijí jen jeden tento doplňkový deck jednoho hráče. Tento deck je zamíchán, položen k deskám a karta na vrchu je otočena tak, aby oba hráči viděli, co na ní je. Hráč, který tento objectiv dokáže zaskórovat jako první, za něj dostane glory body, karta se odloží a otočí následující karta na vrchu balíčku.

Tento formát přináší zajímavý taktický prvek, jelikož kromě svých tří objectivů, které držíte v ruce, je k dispozici ještě jeden další. Hráči navíc musejí přemýšlet nejen nad tím, jestli ho sami budou schopni zaskórovat, ale navíc i nad tím, jak zabránit, aby ho zaskóroval soupeř.