Rubriky
Kompetitivní hraní

Jak bojovat proti podvodníkům

Všude, kde o něco jde, hrozí riziko podvodů. A nemusí se jednat hned o prezidentské volby v nejvýznamnější mocnosti světa. Být schopen podvádět je v povaze člověka a rozsah podvodu nemusí hrát žádnou roli. Pro některé jedince může být pohár za vítězství na turnaji v deskové hře tím nejcennějším, čeho mohou v životě dosáhnout, a budou pro jeho získání ochotni sáhnout ke krokům, které nejsou čestné.

Pokud nevěříte, pak si připomeňme, že před pouhým měsícem se v Itálii uskutečnil turnaj Grand Skirmish a jeho vítěz byl následovně diskvalifikován, jelikož bylo odhaleno, že podváděl. Podezření vzešlo z toho, že v každé hře na celém turnaji dokázal skórovat karty Temporary Victory a Despoilers již v prvním kole; následovně bylo díky videozáznamům odhaleno, že si balíček karet připravil v příslušném pořadí, simuloval jeho míchání a zneužil situace, kdy kvůli Covidu si hráč měl skopnout svůj balíček sám — balíček rozdělil na tři hromádky které poskládal nazpět tak, že se pořadí nezměnilo. Dělal to tak v každé hře.

Pojďme se tedy podívat, jak se snažit proti podvodníkům bojovat.

Jděte příkladem

Psychologie je mocná zbraň a pokud budete k soupeři vstřícní, na některé jedince to bude platit. Pokud se vy budete chovat gentlemansky, mohou mít větší problém se do podvodů pustit.

Nejlepší způsob, jak jít příkladem, je upozornit soupeře na jeho chybu, i když vás samotné to znevýhodní. Například pokud soupeř chce dát upgrade Spectral Armour bojovníkovi, který na obranu používá štíty, tak ho můžete upozornit na to, že je to hloupost. Nebo když v power stepu zahraje bonus na příští útok, jenže příští aktivace bude vaše, tak mu můžete naznačit, že dělá hloupost a má si tu kartu nechat až na power step v rámci vašeho tahu.

Nikdo vás nenutí se takto „sám poškozovat“ a pokud to dělat nebudete, nelze vám nic vyčítat. Můžete to ale zvážit.

Je pravda, že řadu podvodníků takové vstřícné chování neodradí, ale dokonce je může povzbudit. Řeknou si — toho prosťáčka o to snáze dostanu. Takže nespoléhejte na to, že tento přístup bude stoprocentní.

Vždy skopněte balíčky

Warhammer Underworlds je z velké části kartičkovou hrou a pořadí karet je důležitým prvkem náhody, která ve hře je pro oba hráče. Nachystaný balíček karet v příslušném pořadí je asi největší riziko podvodu.

Proto vždy soupeři jeho balíčky skopněte. Úplně vždy. Není na tom nic neslušného. Nejlepší přístup je nabídnout své balíčky ke skopnutí, soupeři pak je většinou hloupé neudělat to samé.

Pokud to soupeř zkusí obejít větou „Balíčky nemusíme skopávat,“ měl by vám v hlavě zazvonit alarm. O to větší důvod je balíčky skopnout. Nebuďte neslušní, zareagujte na to zdvořile: „Já bych si tvé balíčky přeci jen skopnul,“ což bude mít protivník velký problém odmítnout. Pokud by ale dále odmítal, trvejte na svém právu a v nejzažším případě se nebojte zavolat rozhodčího.

Pokud by někde nastal podobný případ, jaký je popsán na začátku článku z turnaje v Itálii, tedy že si hráč balíčky skopává sám — pak požádejte, aby soupeř neskopával balíček dle svého vlastního uvážení, ale měl by balíček na stole rozdělit na tři části a vy mu pak řeknete, v jakém pořadí je opět na sebe poskládat.

Pořádek na stole

Další oblastí, kde hrozí podvody, je organizace hry na stole. Žeton zranění nebo žeton bodu slávy se může nenápadně přesunout tak, že si tím soupeř pomůže.

Základním bojem proti tomu je pořádek na herním stole. Jsou hráči, kteří při hraní mají na stole doslova bordel a pak je těžké sledovat, které žetony jsou ještě v banku, které jsou již ve hře atd.

Doporučuji používat organizátory na žetony. Můžete se rozhodnout pro obyčejné organizátory na součástky, jaké lze koupit v hobby-marketech za pár desítek korun, opačným extrémem jsou organizátory přímo určené pro herní žetony. Ať tak nebo onak, mít nepoužité žetony v organizátoru, namísto toho, aby byly vysypané volně na stole, je dobrým přístupem pro udržení pořádku.

Využijte toho, že oficiální pravidla pro turnaje v Underworlds určují, že hráč má mít dostatek žetonů pro dva hráče a v bitvě mají oba hráči používat žetony pouze jednoho (aby posléze nedocházelo k diskuzím, komu který žeton patří). Mějte žetony v organizátoru a nabídněte soupeři, že může vaše žetony používat také, aby na stole byl větší pořádek.

Používejte playmat, podložku pro organizaci karet. Jedna vyšla jako součást Gift Packu, druhá se prodává samostatně. Na podložce mějte zvlášť balíček objective karet, které jste úspěšně zaskórovali, a zvlášť ty, které jste odložili bez zaskórování. Bude tak snadnější zpětně zkontrolovat počet získaných glory bodů. Je jasné, že toto je spíše onen přístup „jít příkladem“, nemůžete protivníka donutit k používání herních podložek, ale aspoň něco.

Používejte dice tray a nabídněte soupeři, že své kostky může také házet ve vašem dice trayi — obzvláště pokud používá kostky jinak barevné. Trvejte na tom, že kostky po hodu musí zůstat ležet — hráč nemůže hodit a hned kostky sebrat (a oznámit soupeři, jaký byl výsledek).

Čtěte text na kartách

Ve hře se vyskytuje přes 1000 různých karet a je zřejmé, že si nedokážete zapamatovat text každé karty. Budete znát karty ze svého balíčku a pak budete znát ty často používané. Čím víc budete hrávat, tím víc karet budete znát, ale nikdy nebudete znát všechno.

Pokud protivník zahraje kartu, kterou neznáte, nebojte se požádat ho o půjčení karty a dobře si přečtěte text na ní. Ověřte, že soupeř kartu hraje tak, jak je na ní uvedeno.

Vyžadujte originály

Oficiální pravidla pro Warhammer Underworlds zní, že na turnajích lze používat jen originální produkty, včetně originálních karet. Je zakázané používat proxy-karty (nakreslit si je, nebo vytisknout na tiskárně) a hrát s tím. Přesto se občas nějaký takový hráč objeví.

Trvejte na používání originálů. Pokud narazíte na hráče, který originály nemá, nestyďte se na tuto skutečnost upozornit rozhodčího.

Neoriginální karty jsou snadným způsobem, jak upravit text na kartě tak, aby se hrála jinak.

Mějte s sebou pravidla a FAQ

Pokud jedete na turnaj, měli byste slušně zvládat základní pravidla hry. Ale podobně jako u karet, může se snadno stát, že nějaký detail pravidel ještě plně neovládáte.

Proto s sebou vždy mějte pravidla hry a pokud si něčím nejste jistí, tak požádejte soupeře o strpení a najděte si danou věc v pravidlech. To samé platí ohledně dokumentů Errata a Designers’ Commentary.

Samozřejmě čím více budete hrát, tím větší část pravidel budete znát a tím méně často budete potřebovat pravidla konzultovat.