Warhammer Underworlds podobně jako další kompetitivní hry používající karty nabízí řadu formátů, ve kterých se hrají turnaje. Pojďme se na jednotlivé formáty podívat, přičemž neopomeneme novinky, které přináší čerstvá čtvrtá sezóna.
Championship
Championship je základním formátem turnajů hry Warhammer Underworlds a pokud čtou tento článek fanoušci hry Magic the Gathering, pak je to obdoba formátu Standard ve této hře. Ve formátu Championship platí rotace univerzálních karet a herních desek, konkrétně se mohou používat karty a desky ze stávající sezóny a ze sezóny předchozí. Starší univerzální karty a herní desky odrotovaly a používat se nesmí.
(Výjimkou jsou re-printy a to jak karet, tak desek. Pokud určitá karta vyšla znova v současné nebo předchozí sezóně, hráč může používat i její starší variantu; obdobně pokud určitá herní deska z hlediska rozmístění startovních, blokovaných a smrtelných hexů byla vydána znova, je možné používat i starší variantu.)
Na druhé straně je možné používat všechny warbandy (figurky, bojovníky) a jejich frakční karty, libovolně staré, až od těch úplně nejstarších. Těch se rotace netýká. Takže pokud máte nějakou oblíbenou armádu a chcete za ni hrát, nemusíte se bát, že byste nemohli.

Kromě toho se ve formátu Championship objevuje něco, co bych označil za „změny na poslední chvíli.“ Totiž příprava produktu, jako je základní herní sada, je pro výrobce dlouhodobý proces a některé změny prostě do základních pravidel dát nestihne. Takže se objeví v pravidlech pro formát Championship. V následující sezóně se tyto změny pak objeví přímo v hlavních pravidlech.
Ve čtvrté sezóně je takovou změnou omezení, že při diagonálním umístění desek se ty musí dotýkat alespoň čtyřmi celými hexy (základní pravidla mají třemi). V předchozí sezóně formát Championship zavedl omezení maximálně 6 surge karet a omezení, že v bitvách best-of-3 se stejná deska nemůže použít vícekrát; to se nicméně se 4. sezónou vyskytuje již přímo v hlavních pravidlech.
Dále ve formátu Championship platí seznam zakázaných a omezených karet. Některé karty se prostě ukážou tak silné, že by si je brali do svých balíčků prakticky všichni, a proto se je Games Workshop rozhodl buď úplně zakázat v turnajích, nebo omezit tím způsobem, že si můžete vzít maximálně 3 omezené karty celkově, více ne.
Championship je výchozím formátem turnajů a počítejte s tím, že drtivá většina turnajů se hraje právě tímto způsobem.
Alliance
V minulé sezóně byla Alliance samostatným formátem, nyní je již pouze variantou formátu Championship. Jedná se o týmový turnaj, kterého se účastní tříčlenné týmy. Pro Alliance platí stejná pravidla jako pro Championship s jednou doplňující podmínkou, že každá karta se může vyskytovat pouze jedenkrát v celém týmu, není možné, aby stejnou kartu používali dva hráči.
Relic
Formát Relic je primárně určen pro dlouhodobé veterány hry. Jedná se o obdobu formátu Legacy z Magicu.
Ve formátu Relic totiž neplatí žádná rotace a je možné používat karty i herní desky libovolně staré. Pokud se vám tedy stýská po kartě Ready for Action, toto je formát pro vás.
Také formát Relic obsahuje seznam zakázaných karet, ale již neaplikuje omezené karty. Karty, které nejsou zakázané, si můžete dát do balíčku bez dalších omezení (samozřejmě s dodržením základních pravidel hry pro deck-building).
Vanguard
Vanguard je naopak formát turnaje primárně určený nováčkům, ale samozřejmě bude znamenat zajímavou výzvu pro všechny hráče, včetně veteránů. Vanguard je novinkou přicházející s čtvrtou sezónou a jsem zvědav, jak se ujme.
Ve formátu Vanguard se mohou používat jen warbandy, karty a desky z aktuální sezóny. Starší věci se používat nesmějí. Hotovo, tečka.

To samozřejmě otevírá úplně nové možnosti, jelikož víte, že na takovém turnaji nenarazíte na Molloga nebo Grymwatch, ani na karty Vision of Glory nebo Temporary Victory. Pro formát Vanguard již odrotovaly.
Formát Vanguard v této chvíli nepoužívá žádné zakázané ani omezené karty, nicméně odvážím se předpovědět, že to se během sezóny změní.
Jak jsem psal na začátku kapitoly, formát Vanguard je výhodný pro začátečníky, jelikož prakticky nebudou pozadu za veterány hry. V tomto formátu se budou používat jen skutečně čerstvé karty a warbandy.
Arena Mortis
Arena Mortis je druhým novým formátem, který přináší čtvrtá sezóna. Mělo by se jednat o turnaje v multiplayerové variantě Arena Mortis, kdy každý hráč namísto celé warbandy ovládá jediného bojovníka a jednu hru hraje mezi 3 až 6 hráči.
Arena Mortis neobsahuje žádnou rotaci, lze používat univerzální karty i desky libovolně staré.
Arena Mortis podobně jako formát Relic obsahuje seznam zakázaných karet, ale neaplikuje karty omezené.

Závěr
Je skvělé, že Games Workshop se čtvrtou sezónou aktualizoval také formáty turnajů. Nejsložitější je nyní situace s koronavirem, takže i když formáty máme, tak žádné turnaje se stejně nepořádají. Doufejme, že příští kalendářní rok se situace výrazně zlepší a začneme se opět potkávat na turnajích.