Řadu let jsme v Česku pro řízení WU turnajů používali systém Underworlds Deckers. Ten nicméně na začátku šesté sezóny oznámil konec a ve skupině aktivních hráčů jsme se domluvili na přechod na systém Best Coast Pairings, který se používá v USA, Španělsku, dalších zemích a používá ho také Games Workshop pro řízení svých turnajů v Nottinghamu.
Tento článek je návodem k používání Best Coast Pairings pro řízení turnajů, aby hráči i organizátoři turnajů měli ulehčený přechod na tento systém.
Používání BCP je zdarma a to jak pro hráče, tak pro organizátory turnajů. Je zde ovšem omezení — nelze prohlížet zpětně turnaje v minulosti: výsledky, decklisty apod. Tuto volbu BCP má, ale za předplatné $5 měsíčně. Z toho důvodu, pokud si chcete uložit decklisty vítězů turnaje, proveďte to ještě ve stejný den, v kterém se turnaj konal. Bez předplatného to později neuděláte.
Hráči mohou používat buď aplikaci pro mobil nebo webové stránky. Funkcionalita v aplikaci je zřejmě o něco lepší (BCP vzniklo původně jako appka, kdežto webové rozhraní přidali až celkem nedávno), takže pokud máte chytrý telefon, tak si raději nainstalujte appku. A pokud máte tlačítkáč, tak už vám nic nepomůže 😃.
Na iOS (iPhone + iPad) se appka jmenuje Best Coast Pairings Player App, na Androidu se jmenuje BCP Player. Návod píšu na iOS, pokud se něco bude lišit na verzi pro Android, pak se předem omlouvám.
Bez ohledu na to, jestli budete používat appku nebo webové rozhraní, si na BCP založte účet, resp. se přihlašte, pokud již účet máte. Účet je samozřejmě jen jeden a můžete ho používat v appce i na webu.
Pokud tedy používáte appku, pak vlevo nahoře ťukněte na ikonu pro menu, zvolte položku Event Listings. Na následující obrazovce změňte Location na město, kde se bude turnaj konat, případně změňte i další parametry vyhledávání. Klikněte na ikonu lupy, najde to různé eventy, zvolte turnaj, kterého se chcete zúčastnit. Na další obrazovce dejte tlačítko Register a otevře se webová stránka, zde se zaregistrujete do turnaje podle textu v následujícím odstavci.
Pokud používáte webové stránky, pak jste od organizátora dostali odkaz na event, případně jste se sem dostali z appky dle postupu výše. Zmáčkněte tlačítko Register for this event, vyplňte svůj e-mail, jméno, příjmení, případně i klub (třeba město).
Na další stránce lze vložit decklist jako text do příslušného políčka. Použijte prosím odkaz na UnderworldsDB získaný pomocí tlačítka Share deck url, například:
https://www.underworldsdb.com/shared.php?deck=0,B129,B130,B131,B133,B135,B138,B139,DC333,H191,NM195,N299,N373,B143,B144,B145,B148,B149,B150,NM260,320,330,N427,B153,B154,B158,B159,B160,NM295,389,391,N486,N503&format=championship
Webová stránka vám potvrdí, že jste decklist odeslali. Decklist je možné aktualizovat až do toho okamžiku, než provedete check-in (viz níže).
Tímto jste na turnaj přihlášeni. V appce lze take dropnout z turnaje, editovat decklist, případně lze doplnit warbandu. Abyste to udělali, v menu zvolte My Events, zvolte položku Upcoming, vyberte příslušný turnaj, na další obrazovce zvolte Player Details a zde můžete uvedené činnosti provést. Tato funkcionalita nicméně je k dispozici jen v appce, není ve webovém rozhraní.
Před samotným turnajem je zapotřebí provést check-in. Tím potvrzujete, že jste na turnaj dorazili a budete skutečně hrát. Také, pokud organizátor turnaje nevypnul požadavek na PIN pro zadávání výsledků do turnaje, tak v check-inu si zvolíte PIN pro daný turnaj, který budete používat.
Během turnaje
Pokud používáte appku a organizátor turnaje zvolil příslušnou možnost, pak vám přijde notifikace a tom, že bylo provedeno párování pro příslušené kolo. V opačném případě vám musí organizátor říct, že párování provedl.
Párování najdete u příslušného eventu v položce Pairings. Uvidíte zde všechny páry, musíte si najít své jméno, abyste zjistili soupeře a případně také číslo stolu, pokud hrajete na číslovaných stolech.
Poté, co dohrajete svůj zápas se soupeřem, tak můžete výsledek zadat do aplikace. V Pairings kliknete na váš zápas a objeví se digalog pro zadání výsledku. Výsledek zadává jen jeden z hráčů; pokud organizátor nevypnul PINy, pak bude muset protihráč (na vašem zařízení) potvrdit vložený výsledek zadáním svého PINu; pokud organizátor PINy vypnul, pak pouze zadáte výsledek a hotovo, soupeř nic potvrzovat nemusí.
Jako výsledek zápasu zadáváte pro každého hráče počet vyhraných her (u Bo1 to bude pouze 0 nebo 1, v případě Bo3 to může být také 2) a celkové glory, které hráč v zápasech získal. U zápasů Bo1 to je jednoduché, hráč zadává tolik glory, kolik ve hře získal. U Bo3 se používá pravidlo, že hráč sečte dvě nejvyšší dosažené hodnoty; pokud se hrály jen dvě hry, pak je to součet glory z obou her, nicméně pokud se hrály tři hry, tak si každý z hráčů použije dvě svá nejlepší skóre.
Upozornění: nezadává se glory difference (rozdíl mezi vítězem a prohercem), ale každý hráč zadává, kolik glory získal.
Po skončení turnaje
Po skončení turnaje vidíte celkové pořadí a pokud hráči nahráli své decklisty, pak se po skončení turnaje můžete podívat i na ty. Nicméně, turnaj se vám z aplikace / webovek za pár dní zmizí (odhadem dva dny) a pokud byste ho chtěli najít později, tak budete potřebovat placenou verzi BCP (předplatné $5 za měsíc). Doporučuji tedy, pokud o to stojíte, si brzy po skončení turnaje vyfotit / stáhnout pořadí a decklisty a někam uložit (na vlastní počítač, do poznámkové aplikace apod).
Ranking
Pokud organizátor turnaje zařadil tento do ITC rankingu, pak za turnaj obdržíte také body do globálního ITC žebříčku hráčů Warhammer Underworlds.
Do ITC se každému hráči počítá nejlepších 5 výsledků za rok, přičemž na začátku kalendářního roku se žebříček resetuje. Stejné množství bodů obdrží i klub, pokud jste ho v registraci do turnaje uvedli, proto je zřejmě dobré uvádět pro každý turnaj stejný klub. Množství přidělených bodů záleží na umístění v turnaji, ale také na počtu účastníků turnaje, za turnaje s větším počtem účastníků je vice bodů.