Rubriky
Pravidlové okénko

Prescient Blow

Dnes si místo běžného pravidlového okénka dáme něco vlastně úplně opačného. Totiž ukážeme si na díru v pravidlech, která vzniká s nově vydanými warbandami v pravidlech; a doporučení, jak tuto díru řešit.

S warbandou Morgok’s Krushas vychází také univerzální upgrade Prescient Blow. Jedná se o útok, který může model provést jako reakci předtím, než na něj někdo zaútočí. Útok sám o sobě je docela slabý a ani nemůže být modifikovaný. Nicméně jeho síla spočívá v tom, že pomocí drive-back jste schopni původnímu útočníkovi v jeho útoku úplně zabránit.

Díra v pravidlech zde vzniká v okamžiku, kdy by oba bojovníci měli Prescient Blow. V ten okamžik zde vzniká smyčka, kdy před reakčním útokem obránce může Prescient Blow využít útočník, jenže ještě před ním obránce, a před ním útočník a tak pořád dokola. Pokud jsou zde nějací ajťáci, pak prostě dojde k nekonečné rekurzi.

Dokud nevyjde oficiální FAQ (nebo možná spíše Errata), je zapotřebí, aby si hráči s takovou situací poradili sami. Řešení, které bylo přijato pro online turnaj Vassal Clash je následující: „Kromě reakcí na útoky s klíčovým slovem Combo nelze před, během a po útoku pomocí Prescient Blow použít žádné reakce kterýmkoliv z hráčů.“ To zabrání během jednoho útoku Prescient Blow zahrát druhý Prescient Blow a tudíž to zabrání i celé nekonečné smyčce.

Toto dočasné hráčské řešení bude platit i na sobotním turnaji v Přerově, kde budu dělat rozhodčího; a doporučuji ho aplikovat i na všech ostatních turnajích u nás — dokud nevyjde oficiální řešení od GW.

P.S.: Osobně se mi teda toto řešení moc nelíbí, protože to ruší třeba i Pit Trap a další reakce. Jako rozumnější bych viděl, že reakci Prescient Blow nelze použít na Útočnou akci, která je součástí reakce. Tím bych zabránil nekonečné smyčce a přitom bych kartu nijak moc neomezil. Ale rozhodl jsem se přijmout „zahraniční“ úpravu, aby se u nás nehrálo jinak než v zahraničí – pokud by někdo jel na soudružkou družbu.